KAMUOYUNA DUYURU
16 Ağustos 2017 Çarşamba Günü DHA ajansı Kaynaklı Habertürk Gazetesinde çıkan  “Sivas Kangal Köpeğine Tescil Şoku” başlıklı habere istinaden bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.
Kangal Kaymakamlığı 26.11.2001 tarihinde Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaparak Kangal Çoban Köpeğinin Kangal Kaymakamlığı adında coğrafi işaret ve tescili için başvuru yapmış, 14.04.2002 tarihinde yayınlanan  24726 sayılı Resmi gazetede ilan edilmiş ve hakkında herhangi bir itiraz olmaması nedeniyle 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun hükmünde Kararnamenin 12. Maddesi gereği Kangal Kaymakamlığı adına “Coğrafi işaret ve Tescil Belgesi “ düzenlenmiştir.
Ancak daha sonra Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından tescile itiraz edildiği ve Ankara 1.Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi ve Yargıtay 11. Hukuk Dairesince temyiz edilmesi sonucu canlı hayvan olduğu için tescilin yapılamayacağı yönünde 2007 yılında karar  çıkmıştır.   
Kaymakamlığımızın  karardan haberdar olmadığı için gerekli müracaatları ve tescil işlemi için gerekli başvuruları yapacaktır.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.