İlçe Kaymakamımız Sayın  Cuma EMEÇ'in eşi Ayşe EMEÇ Hanımefendi 5 Aralık Dünya Kadın  Hakları Günü münasebetiyle İlçedeki Kadın esnafları ziyaret etti.  Ziyaret esnasında kadınlara çiçek veren Hanımefendi çalışma hayatı ve sosyal imkanları hakkında sohbet ederek her zaman yanlarında olduğunu belirtti.
        5 Aralık 1934 tarihinde de Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Anayasada bu madde yer alırken Atatürk, kadınların haklarını salahiyet ve liyakatle kullanmaları gerektiğini de vurgulamıştır. Türk kadınları pek çok Avrupa kadınından çok önce bu hakka sahip olmuştur. 5 Aralık 1934 günü dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. Kadınlar seçme/seçilme hakkına Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960 ve İsviçre'de 1971 yılında kavuştular.
        Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın kadın hakları günü kutlu olsun.